Gorce. Turbacz z Nowego Targu

Na Turbacz lubię wracać co roku, najchętniej za każdym razem inną porą, chociaż wydaje mi się, że właśnie jesienią jest tutaj najładniej. Często też polecam ten szczyt znajomym zastanawiającym się jakie góry wybrać na weekend, gdy nie bywają w nich zbyt często – bo to świetne miejsce, żeby trochę lepiej poznać temat. Przykładowo trasa z Nowego Targu zajmuje około pięć godzin, niemal od razu mamy na niej świetne widoki i nie powinna nas wykończyć kondycyjnie bez względu na doświadczenie.

Trasa: Nowy Targ Oleksówki – Schronisko pod Turbaczem – TurbaczBukowina Waksmundzka Nowy Targ Oleksówki (Szacowany czas: 5 h 10 min Dystans: 16.1 km)

Widok na Tatry towarzyszy nam przez sporą część trasy i raczej trudno o to, żeby się znudził. Idzie się więc bardzo przyjemnie, prawie bez stromych podejść, z przerwami na podziwianie widoków. Po niecałych trzech godzinach docieramy do schroniska. To obowiązkowy punkt wycieczki, a dla niektórych nawet jej cel, bo szczerze mówiąc widoki z tego miejsca robią większe wrażenie niż te ze szczytu, który zresztą jest już na wyciągnięcie ręki.

A na samym szczycie jesień, piękna jak zawsze. Długo nie przepadałam za tą porą roku, ale w górach zdecydowanie łatwiej ją docenić. Dnia mamy co prawda mniej, ale jest też bardziej intensywny w kolorach. Jesień bardzo pasuje do Gorców – ich łagodnych wzniesień i polan. Turbacz (1310) nie wyróżnia się szczególnie w tym krajobrazie. Pomiędzy drzewami można co prawda dostrzec inne pasma, ale nie są to najbardziej spektakularne widoki. Ze schroniska jest tu jednak na tyle blisko, że chyba trochę szkoda tego nie wykorzystać.

Schodząc robimy pętlę, a kończymy już po zmroku, też w Nowym Targu. To tylko jedna z opcji dostania się na Turbacz, szczyt z Korony Gór Polski, ale chyba właśnie tę polecałabym na początek.

5 uwag do wpisu “Gorce. Turbacz z Nowego Targu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s