Tatry. Człowiek i Czarny Staw Gąsienicowy

Trasa nad Czarny Staw Gąsienicowy latem jest niesamowicie popularna. Zimą też można na niej spotkać coraz więcej osób. Chyba wszyscy szukają tutaj trochę oddechu – najpierw od pandemii, teraz z racji wojny. W naszym przypadku nie jest inaczej, postanawiamy trochę rozchodzić to poczucie bezsilności.

Trasa, na którą się decydujemy, wygląda tak:

Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Czarny Staw GąsienicowyKuźnice (5:16h, 13km wg mapa-turystyczna.pl)

Niebieski szlak prowadzi przez Boczań w kierunku Hali Gąsienicowej. Pogoda dopisała, nie dziwi nas więc, że już tutaj spotykamy trochę osób, chociaż zimą częściej wybierany jest wariant nudniejszy, ale też całkiem bezpieczny – droga z Brzezin.

Na Hali Gąsienicowej zatrzymujemy się dosłownie na moment i ruszamy w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego. W wariancie letnim szlak prowadzi zboczem Małego Kościelca, zimą często chodzi się dołem. Ścieżka odbija w las, potem prowadzi dnem doliny.

I jesteśmy.

Pokora to słowo, które bardzo kojarzy mi się z Czarnym Stawem Gąsienicowym. Stoimy tu przecież u stóp gigantów. Z jednej strony mamy Kościelec, z drugiej Orlą Perć (a więc Kozi Wierch czy Granaty) i dalej Żółtą Turnię. Zimą, gdy tafla stawu pokrywa się grubą warstwą lodu, można to poczuć chyba jeszcze bardziej niż latem – to jak mali jesteśmy, gdy punktem odniesienia jest któryś ze wspomnianych szczytów.

No dobra, to jeszcze jeden rzut okiem:

Trasa nad Czarny Staw Gąsienicowy jest krótka i nietrudna technicznie, a widoki piękne. Gdy dodatkowo zdarzy się, że pogoda zacznie zmieniać się tutaj powoli na naszych oczach, jeszcze bardziej spotęguje to wrażenia. Możecie wierzyć na słowo, ale mimo wszystko lepiej przekonać się samemu.

3 uwagi do wpisu “Tatry. Człowiek i Czarny Staw Gąsienicowy

  1. Pełno ludzi mówi, że te polskie góry to nie są takie fajne jak Alpy na przykład, ja tam uważam, że Tatry są lepsze, Sudety jeszcze lepsze, a Bieszczady to już przeszły same siebie, uwielbiam polskie góry, jestem tam 2 razy w roku, raz zimą i raz latem.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s