Tatry Słowackie. Krywań

Krywań to narodowa góra Słowaków i równocześnie drugi najwyższy szczyt w Tatrach dostępny znakowanym szlakiem. Brzmi jak ciekawy wybór dla tych, którzy zastanawiają się nad spojrzeniem na Tatry Wysokie z perspektywy naszych sąsiadów? Moim zdaniem zdecydowanie tak.

Najczęściej proponowana trasa:

Tri studničky – Kriváň – Jamské pleso – Tri studničky (7:36h, 15.3km)

Alternatywie, chociaż i z nastawieniem na więcej chodzenia, można pomyśleć o trasie: Štrbské Pleso – Kriváň – Biely Váh – Štrbské Pleso (całość to trochę ponad 10h).

Parking: Parkovisko Tri studničkynie jest duży, więc warto pojawić się na nim raczej wcześniej niż później; płatność gotówką (5 euro w lipcu ’22).

O trasie: Szlak bez sztucznych ułatwień, dość tłoczny. Droga często porównywana jest z tą na Kościelec (moim zdaniem wejście na „nasz” szczyt jest trudniejsze, czyli jak zawsze – ile ludzi tyle opinii).

Więcej szczegółów: Szlak jest zamknięty od 1 listopada do 15 czerwca, a przez resztę roku może być zatłoczony, w końcu to słowacki Giewont. Co roku w weekend wypadający w okolicach 16 sierpnia organizowane są narodowe wejścia na górę, z naszej perspektywy pewnie warto więc darować sobie ten termin. Przed wybraniem się na szlak dobrze jest pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia w Tatry Słowackie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s